Zasady aranżacji wnętrz i najczęściej popełniane błędy

Zasady aranżacji wnętrz i najczęściej popełniane błędy

Chociaż błędy zdarzają się każdemu, to jeśli popełnimy je w trakcie projektowania mieszkania, możemy żyć z nimi przez wiele lat. Właśnie dlatego warto poznać podstawowe zasady aranżacji wnętrza. Pozornie wszystko wydaje się w porządku - zainwestowaliśmy w nowoczesne meble do salonu i inspirowaliśmy się najładniejszymi zdjęciami na Instagramie. Coś jednak nie współgra z naszymi oczekiwaniami, a zamiast wypoczynku, towarzyszy nam ciągłe rozczarowanie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się na czym polega prawidłowa aranżacja kuchni, jadalni czy małego pokoju. W ten sposób stworzysz przestrzeń, która będzie źródłem dobrej energii, a nie frustracji. 

Najczęściej popełniane błędy w aranżacji wnętrz

Popełniane błędy w aranżacji wnętrza wynikają często z powtarzania pewnych schematów urządzania domu. Przyzwyczajenia społeczne dają pozór bezpieczeństwa, ale tak naprawdę łamią zasady prawidłowej aranżacji. Innym źródłem problemu jest też niewystarczająca znajomość siebie, swojego gustu i swoich potrzeb. Zapobieganie wymienionym niżej błędom to dobra droga do zamieszkania w miejscu, w którym będziemy czuć się po prostu dobrze (zarówno my, jak i pozostali domownicy czy goście). 

1. Ładnie, ale nie praktycznie 

Masz już na oku fantastyczne meble kuchenne, które oferuje np. zaufany internetowy sklep meblowy? Ale czy wcześniej przeanalizowałeś własne potrzeby, czas spędzany w kuchni i odległości pomiędzy sprzętami AGD lub blatem i lodówką? Kuchnia jest dobrym przykładem na to, że ładne meble nie wystarczą - muszą być również praktycznie i prawidłowo rozstawione. Na uwadze powinny mieć to szczególnie te osoby, które dużo gotują, traktują kuchnię jak serce domu i łączą ją z jadalnią lub salonem. Dokładna analiza pozwoli na przeprowadzenie odpowiedniej instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, umieszczonej względem użytkowanych sprzętów. Podobnie jest z oświetleniem. Nawet najdroższa i designerska lampa górna nie przyniesie satysfakcji, jeśli nie wprowadzimy mniejszych punktów świetlnych nad blatem. 

2. Większa liczba mebli do przechowywania 

Błędy zdarzają się również w myśleniu o przechowywaniu rzeczy. Aby mieć na to więcej miejsca, kupujemy kolejne szafy i komody. W rzeczywistości osiągamy efekt zagraconego pomieszczenia. Wystarczyłoby jednak postawić na sprytne, współczesne rozwiązania. Nawet meble do małego pokoju mogą być zaprojektowane tak, że pomieszczą więcej niż nam się wydaje. Dobrym przykładem są łóżka kontynentalne, w których można wiele ukryć, nie wstawiając do sypialni dodatkowych regałów. 

3. Stawianie wyłącznie na trendy 

Wybór właściwych mebli to wybór zgodny ze swoimi przekonaniami. Ograniczenie się wyłącznie do mody i trendów, prędzej czy później, okaże się wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Inspiruje Cię minimalistyczny styl i chcesz kupić białe meble do domu? Zastanów się jednak czy na co dzień nie wolisz otaczać się kolorami. Być może zwracasz dużą uwagę na odcienie czerwieni czy koloru niebieskiego, Twój wzrok przyciągają pastelowe ubrania, a kiedy wchodzisz do kolorowego pokoju Twojego dziecka, czujesz więcej energii? Staraj się dostosować trendy do siebie - w branży meblowej produkuje się meble, które są np. biało-czerwone lub biało-fioletowe. Z jednej strony odwołują się do typowo skandynawskich rozwiązań, z drugiej ożywiają pomieszczenie. 

4. Wszystkie meble dosunięte do ściany

Nie przysuwaj wszystkich mebli do ściany, myśląc, że w ten sposób wygospodarujesz więcej miejsca. Jest to dobre rozwiązanie jedynie w przypadku organizowanej imprezy, w której faktycznie potrzebne jest miejsce do wspólnych gier czy tańca. W innym przypadku wywołasz efekt zagracenia pomieszczenia. Sofa czy kanapa na środku salonu wraz ze stolikiem kawowym prezentuje się dużo lepiej. 

5. Źle dobrane kolory

Zasady aranżacji wnętrz dotyczą też kolorów. W Polsce wciąż jeszcze dominują bezpieczne i uniwersalne beże, choć coraz skuteczniej zastępuje je biel. Dobór kolorów przeanalizuj pod kątem własnych upodobań i tworzenia kompromisów. Może zamiast przemalowywać pokój na swój ulubiony, brzoskwiniowy kolor, warto wybrać tylko jedną ze ścian w takim odcieniu? Nie bój się też dodać tapety w innym kolorze, zwłaszcza wyrazistym. Dobrze jest skontrastować taki styl np. z szarościami. Pomyśl o tym, co lubisz i jaki masz charakter. Jeśli jesteś żywiołową osobą, błękitne ściany w każdym pokoju mogą Ci się po prostu znudzić. Zwłaszcza, jeśli zapomnisz o dodatkach - zdjęciach, obrazach, plakatach, ramkach, wiszących półkach i lustrach. Myśląc o kolorach ścian, kieruj się też kolorami akcesoriów, które zamierzasz wprowadzić. Wielu Polaków wciąż stosuje zasadę "kolor ścian pod kolor mebli", ale coraz częściej określa się ją jako błędną. 

6. Lekceważenie przedpokoju

Meble do pokoju dziecięcego, sypialni, salonu, łazienki i kuchni są ważne i przykładamy do nich tak dużą wagę, że zapominamy o przedpokoju. A to właśnie przedpokój odpowiada za pierwsze wrażenie, ma charakter wizytówki i zaprasza lub zniechęca do zapoznania się z całością urządzonego domu. Meble do przedpokoju powinny być spójne z ogólnie przyjętym stylem i tak jak w każdym przypadku - praktyczne. To tam wieszamy kurtki, przeglądamy się w lustrze i zostawiamy buty czy klucze.

Zasady aranżacji wnętrz to tak naprawdę inspiracje do poszukiwania własnego sposobu na wyrażenie stylu życia i gustu. Praktyczne i estetyczne meble od polskich producentów znajdziesz w sklepie online JustMeble. Dzięki różnorodnemu asortymentowi (i dużej dostępności mebli) możesz urządzić każdy kąt swojego mieszkania lub domu tak, aby stworzyć wyjątkowy, spersonalizowany azyl. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium